Historia szkoły

• Początki szkoły w Bulkowie są dość odległe i sięgają czasów I wojny światowej. Wówczas szkoła mieściła się w prywatnym budynku u jednego z miejscowych gospodarzy i pracował w niej tylko jeden nauczyciel Stefan Różycki. Wybuch wojny przerwał jej działania na wiele lat.
  • Po zakończeniu wojny zorganizowano szkołę powszechną w budynku u p. Golacika Zygmunta. Szkoła była jednoklasowa, dzieci uczyły się na dwie zmiany.
  • Decyzja władz szkolnych o budowie szkoły na terenie wsi Bulkowo zapadła w roku 1939. Prace budowlane rozpoczęto wiosną. Były już fundamenty podnosiły się mury, lecz 1-go września budowa została przerwana przez zdradzieckie strzały najeźdźcy.
  • Zaraz po wyzwoleniu Bulkowa już 1-ego lutego 1945 roku zorganizowano Publiczną Szkołę Powszechną w budynku plebanii. Uczęszczało do niej 140 uczniów. Nauka odbywała się na dwie zmiany. W dwóch izbach uczyły się na raz dwa oddziały z którymi pracowała tylko jedna nauczycielka – Irena Łabęcka.
  • Od września 1945 roku do szkoły przybyło jeszcze więcej uczniów, to też dzięki staraniom p. Łabęckiej 1-ego września szkoła otrzymała jeszcze jednego nauczyciela. A dzięki staraniom komitetu opiekuńczego szkoła zyskała dwa pomieszczenia w byłym majątku odległym o 500m od plebanii, gdzie pozostała nadal jedna klasa. W szkole było już 6 oddziałów, które uczyły się w trzech salach.
  • W roku szkolnym 1951/52 szkoła była nadal trzyklasowa, ale zmieniła nazwę na Ogólnokształcącą Szkołę Podstawową – niepełną. Z uczniami pracował już zespół kwalifikowanych nauczycieli. Szkoła mieściła się nadal w budynku miejscowego dworku.
  • W 1963 roku rozpoczęto budowę szkoły. Prace trwały dwa lata.Po pokonaniu wielu trudności rok szkolny 1965/66 można było rozpocząć w pięknej nowej Szkole Tysiąclecia, której nadano imię Marii Konopnickiej.
  • W roku szkolnym 1966/67 nastąpiła reforma szkolnictwa i Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Bulkowie stała się szkołą 8-klasową.
  • W roku szkolnym 1973/74 nasza szkoła jako jedna z pierwszych w powiecie płockim została Zbiorczą Szkołą Gminną. Uczęszczało do niej 340 dzieci, z czego 220 dojeżdżało z okolicznych wiosek.
  • Od stycznia 1974 roku swoją działalność rozpoczęła świetlica szkolna wraz ze stołówką. Na świetlicy uczniowie odrabiają zadane prace domowe, korzystając z pomocy wychowawczyń w razie trudności; poszerzają wiedzę w kąciku książki i prasy; rozwijają myślenie logiczne grając w gry stolikowe i zdolności plastyczne uczestnicząc w zajęciach manualnych.
  • Dzień 23.maja 1975 roku zapisał się złotymi zgłoskami w historii naszej szkoły. W dniu tym odbyła się uroczystość wręczenia szkole sztandaru, ufundowanego przez zakład opiekuńczy   -   Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Melioracyjne w Płocku.
  • 1-go listopada 1977 roku otwarto zorganizowaną przez Radę Pedagogiczną i młodzież szkolną  Izbę  Pamięci  i  Tradycji  Narodowej, którą przekazano pod opiekę Szkolnej Drużynie ZHP.
  • 1-go września 1999 roku w wyniku kolejnej reformy systemu edukacji  w Polsce Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Bulkowie została szkołą 6-cio letnią i wcieloną do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bulkowie. Zajęcia z uczniami odbywają się w dwóch budynkach, przy czym jeden przeznaczony jest dla szkoły podstawowej, a drugi dla gimnazjum.
  • W roku szkolnym 2004/2005 dokonano modernizację obydwu budynków. Wykonano termoizolację z wymianą stolarki okiennej oraz wyposażono w nowy sprzęt sale lekcyjne.
  • W roku szkolnym 2006-2007 rozpoczęła się budowa nowego skrzydła szkoły w którym mieści się długo oczekiwana przez uczniów szkolna hala sportowa. Prace budowlane przebiegały sprawnie i już z początkiem roku szkolnego 2007/2008 dobudowane sale i hala sportowa zostały udostępnione uczniom.
  • W roku 2014 dobudowano łącznik pomiędzy budynkami A i B, w którym obecnie mieści się szatnia dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.